Įsimintinas susitikimas (2015-05-12)

Neseniai Išlaužo pagrindinėje mokykloje viešėjo rašytoja Danguolė Kandrotienė, parašiusi ne vieną knygą vaikams.

2009 m. ji išleido pirmąją knygą „Blusa Izabelė“. O 2014 m. jos parašyta knyga „Spintos istorijos“ tapo  Metų knyga vaikams ir, kritikų siūlymu, įtraukta į dviejų šimtų geriausių pasaulio knygų vaikams sąrašą.  „Pasaiba“ – naujausia rašytojos knyga.

Susitikimą rašytoja pradėjo paklausdama vaikų, kas skaitė  knygą „Spintos istorijos“, ar patiko? Šiuo klausimu ypač apsidžiaugė mokyklos trečiokai ir ketvirtokai, nes, rinkdami Metų knygą vaikams, jos ištraukas vieni kitiems  jau buvo skaitę bibliotekoje. Išklausiusi vaikų pasisakymų, viešnia paaiškino, kad knygą „Spintos istorijos“ paskatino parašyti prisiminimai apie seną namą, kuriame vaikystėje gyveno ir kurio palėpėje, gaila, bet  nebuvo jokios spintos.  Ir atskleidė įdomią istoriją  apie knygoje minimos žiurkės Filadelfijos vardo atsiradimą. Prisipažinusi, kad iš pradžių buvo davusi jai Felicijos vardą, bet, sužinojusi, kad yra mergaitė tokiu vardu, jį pakeitė Į Filadelfijos.

Atsakydama į vaikų klausimą apie įsimintiniausią savo pačios vaikystės knygą, rašytoja prisipažino, kad vaikystėje  mėgstamiausia buvo Astridos Lindgren knyga „Ronja plėšiko duktė“. O pirmąją knygą – fotografijų apie šuniukus albumą,  būdama penkerių metų, kūrė kartu su broliu. Fotografavo, bet... apšvietė juostelę, ir visas triūsas nuėjo perniek.

Rašytoja prisipažino, kad su kiekvienos savo rašomos knygos istorija vaikščiojanti ilgai, o ją užrašanti per dvi savaites. Viešnia  mėgstanti rašyti ranka, trumpinanti žodžius. Į kompiuterį ji tik suvedanti jau parašytą tekstą.

Susitikimo metu rašytoja pristatė ne tik parašytas knygas, bet ir savo įkurtą „Debesų ganyklos“ leidyklą, kuriai tokį pavadinimą davė vienos Kauno mokyklos trečiokai. „Nes debesis ganyti juk gali būti taip smagu“, - pridūrė rašytoja.

Baigdama susitikimą, ji atskleidė keletą knygų leidybos paslapčių. Parodė, kokiais dideliais lapais (lankais) spausdinamos knygos, supažindino su sąvokomis: „rankraštis“, „iliustracija“, “maketas“. Mokyklos bibliotekai padovanojo filmą apie knygos leidimą.

Šypsodamiesi iš mokyklos bibliotekos skirstėsi pradinukai, nešini rašytojos Danguolės Kandrotienės knygomis su autografu:  „Niekada nepamesk rakto nuo savo svajonių spintos“.

Dalia Visockienė