Prevencinė sklaida

2021 m. spalio 18 d.

 

Psichologė J.Baltuškienė: „Probleminiu elgesiu vaikas ir paauglys siunčia tėvams žinutę 

 

Kokią žinutę vaikas ir paauglys siunčia tėvams, kai šaukia, mušasi, nesikalba, užsidaro savo kambaryje, keikiasi, įžeidinėja ar kitaip netinkamai elgiasi? Kodėl žinomi būdai, kaip nuraminti vaiką ar išspręsti konfliktą, ne visuomet suveikia, ir kas padeda suprasti jo elgesio ir savijautos priežastis?

 

Pagrindinės žinutės 

 

„Vaikas ir paauglys dažniausiai elgiasi taip, kaip tuo metu jaučiasi. Gali būti mažo, vidutinio intensyvumo jausmas arba labai stiprus ir tada sunkiau suvaldomas. Stiprūs jausmai kyla dėl įvairiausių priežasčių, tačiau – dažniausiai dėl nepatenkintų arba nepakankamai patenkintų vaiko poreikių, kurie skirtingais amžiaus tarpsniais yra skirtingi. Todėl svarbu nereaguoti tik į vaiko ar paauglio elgesį, o žiūrėti giliau ir reaguoti į jo jausmus ir poreikius. Tėvai pastebi, kad jau išbandyti ir buvę veiksmingi būdai, būna nebepadeda arba vieną kartą suveikia, o kitą kartą  – ne. Taip nutinka, nes tas pats elgesys gali turėtų daug reikšmių ir žinučių“, – Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusioje paskaitoje „Probleminis vaiko ir paauglio elgesys: kokią žinią jis siunčia“ pabrėžė Paramos vaikams centro psichologė Jūratė Baltuškienė.

 

„Tėvų linijos“ ir programos „Big Brothers Big Sisters“ vadovė išskyrė pagrindines žinutes, ką   problemiškai elgdamasis vaikas ir paauglys nori pasakyti. Gali būti, kad jis tokiu būdu praneša, jog nesuvaldė jausmų, auga ir norėtų kitokio bendravimo, jam nesaugu santykyje, „miršta“ iš alkio, troškulio, nuovargio ar nuobodulio.

 

„Kai vaiką ar paauglį užplūsta labai stiprūs, intensyvūs jausmai, kurių jis dar nemoka saugiai suvaldyti, matome elgesį, kuris mus, suaugusius, gali neraminti, erzinti ar gąsdinti. Vaikas gali nesuvaldyti stipraus pykčio, nerimo, liūdesio, pavydo, kaltės, pasibjaurėjimo, net džiaugsmo ar kitų jausmų ir išreikšti juos nevaldomu elgesiu“, – projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Vilniaus mieste“ paskaitoje sakė J. Baltuškienė.

 

Vaikams augant, labai svarbu peržiūrėti savo elgesį su jais 

 

Kita žinutė, kurią netinkamu elgesiu vaikas ir paauglys nesąmoningai praneša – „Aš augu“. „Vaikui augant, keičiasi jo poreikiai ir jeigu jie nėra patenkinami, niekur nedingsta – vaikas siekia jam svarbių poreikių patenkinimo bet kokiais būdais. Kūdikiai turi poreikį būti saugūs ir saugomi, bet dvimečiams-trimečiams šis poreikis pasitraukia į antrą planą – jie jau siekia savarankiškumo, nepriklausomybės, tyrinėjimo poreikių patenkinimo. Keturmečiui-šešiamečiui irgi svarbūs saugumo ir savarankiškumo poreikiai, bet taip pat jiems svarbūs ir iniciatyvumo, savo gebėjimų ir galių atradimo poreikiai. Toliau augant vaikui, matome, kad pradinėse klasėse jam ypač svarbu jaustis priimtu ir sugebančiu, patirtį sėkmę, sulaukti svarbių suaugusiųjų pripažinimo ir palaikymo. O paauglystėje, prasidėjus keliui link suaugusiojo gyvenimo, ypač stiprūs vidiniai poreikiai tampa: savo tapatybės atradimas, savarankiškumas, priklausymas grupei, vertybių išsigryninimas, atsiskyrimas nuo tėvų. Kuo labiau bus ignoruojami vaiko ar paauglio amžiui svarbūs poreikiai, tuo atkakliau bus siekiama jų patenkinimo“, – paaiškino psichologė.

 

 

 

Pasak J.Baltuškienės, vaikams augant ir žengiant į kitą etapą, labai svarbu peržiūrėti savo elgesį su jais: praplėtis ribas, keisti taisykles, suteikti vis daugiau savarankiškumo. Svarbu suprasti, kad kiekvienam vaikui perėjimas į kitą amžiaus tarpsnį irgi yra iššūkis ir nepaprastas etapas – vyksta pokyčiai jo viduje, atsiranda naujų pojūčių, poreikių, jausmų ir minčių, kurios gali kelti daug sumaišties. Tad norint vaikams palengvinti perėjimą iš vieno amžiaus tarpsnio į kitą, nederėtų pulti į kraštutinimus.

 

„Nereikėtų tarsi užliūliuoti mažumu, nuo visko saugoti ir daryti tai, ką jau pats tikrai gali. Tuo lyg siunčiant vaikui žinutę: „Tu ir neauk, nereikia. Tik su mama ar tėčiu tau bus geriausia ir saugiausia“. Kita vertus, nereikėtų ir per aktyviai raginti eiti ir tik pačiam viską pasidaryti, nes jau yra didelis. Tai vaikui gali sukelti vienišumo jausmą, taip pat kad per anksti su savo problemomis liko vienas. Tinkamiausias reagavimas būtų kažkur per vidurį: „Suprantu, kaip jautiesi, bet tu gali pats, pabandyk“. Toks vaiko jausmų priėmimas ir parodytas pasitikėjimas įkvepia vaikus“, – sakė J.Baltuškienė.

 

Pirmiausia reikėtų pasakyti, kad normalu taip jaustis 

 

„Tėvų linijos“, kurioje nemokamai telefonu su profesionaliu psichologu galima pasitarti visais vaikų auklėjimo klausimais, vadovė taip pat pastebi, kad vaikai ir paaugliai gali problemiškai elgtis, kai jaučiasi nesaugūs santykyje su tėvais. Jaučiasi nepamatyti, nesulaukia nuoširdaus domėjimosi,  kai bendraujama atidėjus visus rūpesčius bei darbus į šalį ir žiūrint vaikui į akis. Kai girdi nuolatinius priekaištus ar kritiką, kai bijo suklysti ir tokiu būdu nuvilti tėvus, tuomet vaikų pasąmoninė reakcija gali būti bandymai saugumą santykyje atstatyti, taip kaip jie moka, tačiau jiems to nepavyks padaryti, nes tai suaugusiojo atsakomybė.

 

Probleminį elgesį taip pat gali sukelti nepatenkinti baziniai poreikiai: alkis, troškulys, nuovargis, nuobodulys, prasta savijauta dėl ligos. Tokiu atveju pakanka pailsėti ar pavalgyti ir elgesys pasikeičia.

 

Vis dėlto visuomet, nepriklausomai nuo to, kokia yra probleminio elgesio priežastis, J.Baltuškienė rekomenduoja pirmiausia vaikui ar paaugliui pasakyti, kad normalu taip jaustis ir padėti nusiraminti. Gali padėti vaiko dėmesio nukreipimas, gilus pakvėpavimas, apkabinimas, erdvės suteikimas pabūti vienam. O nusiraminus labai svarbu grįžti prie tos situacijos, pasikalbėti, susitaikyti, atstatyti saugumą santykyje ir jeigu reikia, aptarti, koks vaiko elgesys buvo nepriimtinas ir kokio elgesio tikėtumėmės kitą kartą. Pavyzdžiui, „Suprantu, kad supykai, kai nebeleidau tau žaisti kompiuteriu, bet net supykęs negali spirti kitam. Kitą kartą labai stipriai patrepsėk, kad visas pyktis per kojas išeitų“. Vyresnio vaiko ir paauglio galima paties paklausti, kaip kitą kartą saugiu būdu jis norėtų parodyti, kad pyksta.

 

Užkirsti kelią probleminiam elgesiui ir mažinti konfliktinių situacijų labai padeda kuriamas ir nuolat puoselėjamas ryšys su vaiku ir paaugliu, emocinis saugumas santykiuose, nuoseklios ir aiškios ribos, vienodas mamos ir tėčio požiūris į auklėjimą, taip pat poreikių, jausmų, elgesio matymas ir supratimas.

 

Visais rūpimais klausimais apie vaikų elgesį ir savijautą galima pasitarti su psichologu Paramos vaikams centro „Tėvų linijoje, paskambinus nemokamu numeriu 8 800 900 12. Daugiau informacijos: www.tevulinija.lt  

 

- - -

 

Apie Paramos vaikams centrą 

Tai nevyriausybinė organizacija, nuo 1995 m. teikianti psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą šeimoms ir vaikams, išgyvenantiems psichologinius sunkumus. Vykdomos programos: „Big Brothers Big Sisters“, „Antras žingsnis“, „Vaikystė be smurto“, Pozityvi tėvystė“, „Tėvų linija“. 

 

 

 

 


 

3-7 METŲ VAIKO LAVINIMAS

Kaip skatinti mažų vaikų savarankiškumą? Konkretūs pavyzdžiai

 

https://www.tavovaikas.lt/lt/lavinimas-ir-ugdymas/g-60608-kaip-skatinti-mazu-vaiku-savarankiskuma-konkretus-pavyzdziai

 


 

Kai vaikas - viso pasaulio centras

 

https://www.tavovaikas.lt/lt/mamos-kertele/g-61355-kai-vaikas-viso-pasaulio-centras

 


 

Lietuvė mokslininkė Kembridže: jos tyrimai gali pakeisti mokymosi sunkumų turinčių vaikų ateitį

https://www.15min.lt/m/id/aktualu/lietuva/lietuve-mokslininke-kembridze-jos-tyrimai-gali-pakeisti-mokymosi-sunkumu-turinciu-vaiku-ateiti-56-1289178

 

 


 

 

Psichologė: patyčios prasideda namuose  

 

„Žiūrėk, į ką tu panašus – visas veidas šokoladuotas! Tiek metų, o valgyti gražiai neišmokai, tai ką tu moki?!" – šaukė mama savo vaikui ir kyšt veidroduką panosėn.

Būčiau gal neatkreipusi dėmesio, bet mamos intonacija priminė man mane pačią. Tačiau kai pati taip pasielgiu, niekada nepagalvoju, ar išdrįsčiau visa tai (ir taip!) išrėkti savo draugei ar savo sesei. O dabar pagalvojau. Ir žinau, kad niekada neišdrįsčiau. Kodėl?


Skaitykite daugiau: http://www.tavovaikas.lt/darzelinukas/lavinimas-ir-ugdymas/psichologe-patycios-prasideda-namuose.d?id=73691044

 


 

Ko nežinome (o reikėtų) apie savo paauglius  

 

Konfliktai su paaugliais, nusivylimas jų elgesiu ir komunikacija su tėvais – ne vienos šeimos kasdienybė. Tačiau ar žinote, kad tam tikras paauglio elgesys yra nulemtas jo psichologinės raidos ypatumų, o ne noro specialiai konfliktuoti su gimdytojais?

 

Skaitykite daugiau: http://www.tavovaikas.lt/mokinys/mokslai-ir-laisvalaikis/ko-nezinome-o-reiketu-apie-savo-paauglius.d?id=73702718

 


 

Kaip susitvarkyti su vaiko pykčiu ir nervingumu: veiksmingi M.Montessori metodai

 

Viena iš labiausiai naudingų koncepcijų, kurias sukūrė Marija Montessori, vadinama „jautriaisiais periodais“. Pasak žymios pedagogės, nuo gimimo iki 6 metų vaikai išgyvena ir jaučia tai, ką ji vadina „galimybių langais“.

 Tai momentai, kai vaikuose atsiranda įgimti gebėjimai mokytis, įgyti naujus įgūdžius ir „tobulinti savo meistriškumą“. Ir būtent šiais laikotarpiais reikia mokyti juos valdyti savo emocijas ir jas suprasti, juk tai labai sudėtingas dvasinis pasaulis, kuris neretai tiesiog perpildo mažuosius. Tinklapis econet.ru pateikia keletą nesudėtingų šios pedagogės strategijų.

Skaitykite daugiau: http://www.ji24.lt/naujiena/vaikai/kaip-susitvarkyti-su-vaiko-pykciu-ir-nervingumu-veiksmingi-m-montessori-metodai-551-719506

 


 

4 tėvų sakomos frazės, kurių vaikui reikia kaip oro

 

Vaikų auklėjimo ekspertė iš JAV Jim Taylor savo knygoje „Your Childrean are Listening“ kalba apie tai, kaip svarbu efektyviai ir pozityviai kalbėtis su vaikais. Šiuos 4 sakinius specialistė išskiria kaip ypač reikalingus vaikams.

 

Skaitykite daugiau: http://www.tavovaikas.lt/darzelinukas/lavinimas-ir-ugdymas/4-tevu-sakomos-frazes-kuriu-vaikui-reikia-kaip-oro.d?id=73704280


 

 

Patyčios socialiniuose tinkluose: kaip padėti vaikui?

 

Tai, ką vaikai ir paaugliai veikia socialiniuose tinkluose ir kitose vietose internete, dažnai lieka nematoma ir nežinoma jų tėvams ir kitiems jiems artimiems suaugusiems. Tuo tarpu tyrimai rodo, kad kas penktas Lietuvos vaikas nuo 11 iki 15 metų patiria patyčias virtualioje erdvėje.


Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/seima/patycios-socialiniuose-tinkluose-kaip-padeti-vaikui-1026-576445#.VryUiInQzC8.facebook

 


 

Tėvų elgesys, kuris sužeidžia vaiko širdį ne mažiau kaip diržas

 

Pažvelgti į savo elgesį su vaikais iš šalies visada yra protingas siūlymas. Kiek kartų sakote saviškiams NE, kiek kartų pagiriate, o kiek kartų priekaištaujate?

 Komunikuodami su savo vaikais mes, tėvai, visada norime rezultato. Aišku, teigiamo. Juk savaime suprantama, kad vaikas, neragintas išnešantis šiukšlių kibirą, tėvus nudžiugins labiau, negu tas, kuris ir tris kartus paragintas pamiršta. Tačiau tėvų mėgstami paliepimai, prigrasymai, moralai ir priekaištai dažnai neduoda norimo rezultato.


Skaitykite daugiau: http://www.tavovaikas.lt/darzelinukas/lavinimas-ir-ugdymas/tevu-elgesys-kuris-suzeidzia-vaiko-sirdi-ne-maziau-kaip-dirzas.d?id=73441536


 

 

6 svarbios klaidos, kurias tėvai daro netyčia

 

Tėvai – pirmieji ir svarbiausi mokytojai vaiko gyvenime.

Mūsų vaikai mokosi stebėdami, kaip susidoroti su gyvenimiškomis negandomis, kaip teisingai pasirinkti, kaip bendrauti su kitais asmenimis ir prisiimti atsakomybę už savo klaidas. Savaime suprantama, visi žmonės nėra idealūs, todėl verta šiek tiek atsitraukti ir pažvelgti, kokį pavyzdį pateikiame savo vaikui. Savo elgesį įvertinti padės štai šis sąrašas netikusių įpročių, kurių mes neretai nepastebime. Žinodami, kokias klaidas darome, galime koreguoti elgesį ir padėti vaikams augti laimingais bei saugiais.


Skaitykite daugiau: http://www.tavovaikas.lt/darzelinukas/lavinimas-ir-ugdymas/6-svarbios-klaidos-kurias-tevai-daro-netycia.d?id=73596360


 

Jokių bausmių ar rėkimų. 4 žodžiai priverčiantys pasitaisyti ir elgtis deramai.

 

Iš esmės balsuoju už vaiko laisvę, nepriklausomybę, galimybę ieškoti, atrasti, patirti, išsiaiškinti pačiam, pabandyti, suklysti, pasitaisyti… Kartais nusivilti, kartais savimi didžiuotis ir džiaugtis. Bet, kita vertus, vaikai gyvena su tėvais tam, jog jiems reikia priežiūros ir nukreipimo derama linkme. Tėvų pareiga įskiepyti deramą ir pagarbų augančio žmogaus elgesį su kitais žmonėmis ir supančia aplinka. Taip, be abejo, vaikui vieni dalykai patinka, kiti ne, vaikas yra unikali asmenybė su savo poreikiais ir įpročiais, bet kai su žmonėmis ar dalykais susiduri akis į akį, derėtų elgtis taip, kaip reikia: mandagiai, pagarbiai, įsiklausant ir į kito poreikį…visiškai nepaisant to ar tas, ką sutikai / vieta, kurioje esi tau (ne)patinka.

 

Skaitykite daugiau: http://jievaikai.lt/jokiu-bausmiu-ar-rekimu-4-zodziai-priverciantys-pasitaisyti-ir-elgtis-deramai/?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork

 


 

 

Priešgyniaujantis elgesys: gairės tėvams

Kiekvienas vaikas retkarčiais daugiau ar mažiau neklauso ir pasiginčyja su tėvais. Gebėjimas išreikšti savo nuomonę ir ją apginti, kai tai daroma neužgauliai ir argumentuotai, gali būti labai naudingas. Tačiau vertėtų sunerimti, jei vaikas priešgyniauja, elgiasi ir kalba šiurkščiai ir neklauso beveik visada.

 

Skaitykite daugiau: http://psichika.eu/blog/priesgyniaujantis-elgesys-gaires-tevams/

 


 

 

Emocijų reguliavimas

 

Kasdieniame gyvenime nuolatos susiduriame su daugybe emocijų, kurios kyla bei keičiasi priklausomai nuo situacijos ar veikiau jos suvokimo bei interpretavimo. Emocija, tai objektyvi, trumpa reakcija į vidinį ar išorinį stimulą. Į ją įeina fiziologiniai pokyčiai, elgesys, sąlyginis refleksas. Pavyzdžiui, kai ko nors labai išsigąstame (žmogaus silueto tamsiame skersgatvyje, viešos kalbos prieš auditoriją, laukiančio egzamino), mūsų širdis pradeda stipriau plakti, išpila prakaitas, suprakaituoja delnai ir pradedame elgtis saugančiai save (pabėgame, ilgai repetuojame kalbą, per naktį mokomės ir pan.).

 

Skaitykite daugiau: http://psichika.eu/blog/emociju-reguliavimas/

 


 

 

5 frazės, kurios gali praversti tėvams, kai vaikas nuolat kažko prašo

 

Neabejotinai esame matę situacijų, kai vaikas įkyriai parduotuvėje prašo skanėsto, o mama sako „ne“. Išmėginęs visus priėjimo būdus ir negavęs norimo skanėsto, mažasis teroristas puola ant grindų ir pradeda verkti, retkarčiais vis įterpdamas, kad „taip nesąžininga“.

Tada gimdytoja nusileidžia laipteliu: „Gerai jau, gerai, dėk į krepšį. Bet valgysi tik namuose.“ Tačiau teroristas ir toliau būdrauja: „O galėsiu mažą kąsnelį atsikąsti dar mašinoje?“ Mama: „Kai įlipsi į mašiną, tada pažiūrėsim.“

Mama mano, kad ji kontroliuoja situaciją, o iš tiesų tai vaikelis ją ką tik sutaršė kaip šiltą vilną. Jis pasiekė to, ko norėjo. O mama? Ji derėjosi su vaiku, ir būsimą jo isteriją numalšino daiktu, kurio vaikas norėjo.

Taip neturėjo nutikti.



Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/seima/5-frazes-kurios-gali-praversti-tevams-kai-vaikas-nuolat-kazko-praso-1026-768586#.WMlMuFVWEKA.facebook

 


 

 

Laiškas mokinių tėvams: jūs mokote vaikus tyčiotis

 

Tu mokai savo vaikus tyčiotis iš kitų“. Taip kaltinančiai prasideda laiškas, kurį viena Norvegijos mokykla išsiuntė savo mokinių tėvams.

Pastaruoju metu spaudoje ir socialiniuose tinkluose ypatingai daug dėmesio skiriama patyčioms ir kovai su patyčiomis, todėl ši mokykla norėjo priminti tėvams apie tai, kaip jie gali prisidėti prie kovos su nevaldomai plintančiomis patyčiomis. Mokyklos administracija teigia, kad jų mokykloje vaikai yra apsaugoti nuo patyčių, tačiau jie nusprendė priminti tėvams, ką jie gali padaryti namie su vaikais ir kaip jų elgesys bei žodžiai veikia jų vaikų elgesį. Paskaitykite šį laišką.

Tu mokai savo vaiką tyčiotis, kiekvieną kartą, kai tu:

  • vakarieniauji ir skundiesi pažįstamų sprendimais ar veiksmais.

  • žiūri televizorių ir kritikuoji laidos vedėjo ar dalyvių aprangą ar elgesį.

  • naršai internetą ir kritikuoji kitų išvaizdą.

  • skaitai laikraščius ir šaipaisi iš kitų nuomonių.

  • nerviniesi dėl kitų vairuotojų elgesio pakeliui į namus.

  • vartai akis, kai kaimynas padaro kažką, kas tau nepatinka.

  • sakai žeminančius dalykus apie kito tikėjimo, rasės, pasaulėžiūros žmones.

  • neigiamai aptari giminaičio ekonominę padėtį, naujausią pirkinį ar kelionę.

  • visu kūnu parodai, kad tau nepatinka kitas žmogus.

Kaip jūs reaguotumėte gavę tokį laišką? Šį laišką gavę mokinių tėvai atsiliepė labai gerai ir teigė, kad šis laiškas privertė juos pagalvoti apie savo elgesį. Dažnai net nepastebime tokių smulkmenų, tačiau jos itin reikšmingos, nes vaikai mokosi matydami tokį elgesį.

 

Šaltinis: nrk.no

 


 

 

11 tėvų klaidų, kurios vaiką paverčia nevykėliu


11 tėvų elgesio klaidų, kurios žlugdo vaiko asmenybę ir augina savimi ir pasauliu nepasitikinčius nevykėlius.

Jeigu norite užauginti nevykėlį, elgtis turėtumėte taip:

 

Skaitykite daugiau: http://www.tavovaikas.lt/darzelinukas/lavinimas-ir-ugdymas/11-tevu-klaidu-kurios-vaika-pavercia-nevykeliu.d?id=67383186
 





 

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
© 2014 Visos teisės saugomos
190194851 // Mokyklos g. 1, Išlaužo k., Išlaužo sen., Prienų r. sav. // +370 319 48545 // mokykla@islauzas.prienai.lm.lt