Istorija

Pradžios mokykla įkurta 1926 m. Šaltupio kaimo gyventojo V. Sūnelaičio namuose. Pirmoji mokytoja Antanina Aleksaitytė-Penkaitienė. Tuo metu mokėsi 21 moksleivis. 1930 m. padidėjus mokinių skaičiui, mokykla perkelta pas to paties kaimo gyventoją A. Stravinską (mokytojas Bernardas Bendinskas). 1930 m. Išlauže baigta statyti nauja dviejų komplektų pradžios mokykla (direktorius Antanas Prapuolenis). Mokėsi 82 mokiniai, dirbo 3 mokytojai. Pasodintas didelis sodas, kurį prižiūrėjo jaunieji mokyklos ūkininkai.

1947 m. pradžios mokykla tapo progimnazija, 1948 m. ją baigė pirmoji 10 moksleivių laida. Iš viso mokykloje mokėsi 103 moksleiviai, dirbo 7 pedagogai. Jie gyveno sunkiomis pokario sąlygomis: trūko sąsiuvinių, knygų, buvo mokomasi prie žibalinių lempų. Mokytojai ir mokiniai nuoširdžiai bendradarbiavo organizuodami įvairias popamokines veiklas. Mokyklos pedagogai stengėsi, kad visas Išlaužo jaunimas įgytų progimnazijinį išsilavinimą. Todėl įsteigta vakarinė valstiečių jaunimo mokykla suaugusiems, vėliau vadinta vakarine kaimo jaunimo mokykla. Jaunimas noriai mokėsi. Mokyklos gyvenimui didelę įtaką turėjo vykstantys visuomeniniai pokyčiai: kūrėsi kolūkiai, žmonės buvo tremiami į Sibirą. Tremties neišvengė ir mokyklos mokiniai bei mokytojai.

1967 m. didelis dėmesys pradėtas skirti mokymo kokybei bei mokytojų kvalifikacijai. Baigę Išlaužo progimnaziją mokiniai sėkmingai mokėsi kitose mokyklose. Aktyvia veikla išsiskyrė jaunieji kraštotyrininkai.

1979 m. mokykloje  jau mokėsi 265 mokiniai. 1986 m. mokykla tapo devynmete. Senoji mokykla netenkino išaugusių ugdymo poreikių, 1991 m. pradėtas statyti naujas jos pastatas, bet statyba užtruko. 1999 m. mokykla tapo dešimtmete. 2000 m. spalio 22 d. mokyklos bendruomenė pradėjo dirbti naujose patalpose. Nuo 2004 m. mokyklai priklauso ikimokyklinio ugdymo skyrius.

Pieces from school’s history

Išlaužas primary school was set up in the house of V. Sūnelaitis in Šaltupis village in 1926. The first teacher was Antanina Aleksaitytė - Penkaitienė. At that time this school was attended by 21 students. Later, in 1930, the school was transferred to other habitant‘s – A. Stravinskas‘- house (the teacher Bernardas Bendinskas). Then two-set primary school was completely built (the headmaster Antanas Prapuolenis). There were 82 students and 3 teachers in it. There was a rich garden which was being taken care by young farmers of the school.

In 1947 the primary school was reorganized to pro-gymnasium, In 1948 the first class of 10 students graduated from the school. There were 103 students and 7 teachers there. Living  conditions were terrible: there was a lack of notebooks, textbooks, students learnt sitting at oil lamps. Both students and teachers collaborated witch each other while organizing different informal activities. The teachers aimed that Išlaužas’ youth would gain pro-gymnasium education. Because of that an evening school for adult peasants was established. Later it was called the Night Youth school. The youth was willing to study. Schools life was influenced by social changes: collective-farms, exile to Siberia. The teachers and the students didn’t escape from exile.

Since 1967 quality of education and teachers professional skills appeared to  have been on focus. The students graduated from the school and went on successful learning in other schools. The young members of study of local lore were especially active in their performance.

In 1979 there were 265 students and in 1986 the school became nine-grade. In 1991 the new school building was started, but because of the lack of funds the works stopped. In spite of financial troubles, on the 22nd of October in 2000 the school’s community moved to the new building. Since 2004 the school has included kindergarten and pre-schoolers and since 1999 it has become basic school.